Hráz pod
zámeckým
parkem

Středem města
zastavení č. 2

V místech, kde se nacházíš, začínal kdysi zámecký park při výstavném šlechtickém sídle Larisch-Mönnichů v místní části Solca.


Uvažuj: Co říká o místu zvaném Solca jeho název? Až po společné diskuzi si ověřte svou tezi na internetu.

 

Součástí zámeckého parku byly rybníky (jezírka) oddělené hrází. I dnes můžete vstoupit na hráz mezi dvěma vodními plochami, ale nejde už dávno o ony rybníky pod zámkem a jejich původní hráz. Ta se nacházela více nalevo, východním směrem. Zdejší terén se proměnil natolik, že rybníky dávno zanikly a jde spíš o náhodu, že mezi současnými kališti se nachází hráz podobná té někdejší.

Do těchto míst situoval Karel Dvořáček ve svém románu František chce být spravedlivý strážní domek železničáře Onderky, otce hlavní ženské postavy Mileny. Ve skutečnosti v těchto místech zřejmě žádný strážní domek nestál a jde o Dvořáčkovu mystifikaci. Jeho popisy daného prostoru nejsou prosty básnického vidění:

Pak zavřel dveře a za chvilku chrápal tak neomaleně, jako by ho nic netížilo ani netrápilo a jako by venku nezpívali ptáci, při jejichž zpěvu se sice příjemně, skoro sladce usíná ve strážném domku na trati pod lesem, ale jen večer, za jitra rozhodně daleko příjemněji chodí třeba v modrých železničářských šatech a s velikým klíčem po trati mezi dvěma kopci a dvěma lesy, avšak ze všeho nejpříjemněji stojí s čepicí v ruce za ranního rozbřesku, kdy mámivě voní matěřonka u prvního semaforu, zírá k nebi, které je tu nad hlavami docela modré, a k ptačím hnízdům na vysokých bucích. Kdy se dobře vzpomíná na děda první ženy, na mnoho dědů, jejich lesů, které tu kdesi šumívaly, a kdy se cítí tatík Onderka i po své padesátce střapatým klukem, palcem ohýbá nos a najednou chce napravit všechny chyby svého života, protože nyní je všechny vidí a cítí, chce znova začínat, a proto znova šeptá staré prosby a přání, jež se nedají nikomu, vůbec nikomu svěřit, jimiž se těší jen ve své samotě na trati.

(Karel Dvořáček: František chce být spravedlivý, Ostrava 1966, s. 11)


Tvoř: běžte na hráz, rozptylte se po ní a pokuste se zachytit atmosféru místa, podobně jako to udělal spisovatel v ukázce. Můžete napsat text, vyfotit fotku, nakreslit obrázek, vyjádřit se formou notového zápisu… Je to čistě na vás. Potom své dílo vyfoťte a hoďte do “rybářské sítě”. Ukáže se vám, jak poeticky vnímali stejné místo ti před vámi.

Jdi dále, básníku!